Der stod Fortuna på alt

Der stod Fortuna på alt

Tagline

5-0 til Fortuna over VSK Århus var ikke et mål for meget. Der stod simpelthen Fortuna på alt i kampen…

Mere...
Ubesejrede Fortuna skal holde kursen

Ubesejrede Fortuna skal holde kursen

Tagline

Det er to tætplacerede hold, der lørdag kl. 13 tørner sammen i Vejlby/Risskov Centret i Århus. Hjemmeholdet VSK Århus Indtager…

Mere...
Fremtiden på besøg i Fortuna

Fremtiden på besøg i Fortuna

Tagline

Hjørring Kommune er for alvor i gang med at satse på idrætseliten blandt de helt unge. Ni idrætsforeninger er inviteret…

Mere...
Så blev der gnavet ben

Så blev der gnavet ben

Tagline

  Bones indfriede sit løfte om ben til de danske mestre

Mere...

Peter Enevoldsen forlænger med Fortuna

Peter Web
 
Fortuna Hjørring og Peter Enevoldsen melder ud med en nye, forlænget aftale. Den netop underskrevne aftale løber ydereligere to år altså, indtil den 30. juni 2020. Peter fortsætter i rollen som assistenttræner for Carrie og er desuden ansat som klubbens A+ træner.
Det betyder her og lige nu, at det fremtidige samarbejde i duoen Kveton/Enevoldsen er sikret for de næste to år.
- Cheftræner Carrie Kveton og assistenttræner Peter Enevoldsen har et fortrinligt samarbejde. De supplerer hinanden godt, og vi er meget glade for, at dette samarbejde kan fortsætte som minimum i de næste to år, siger Fortunas elitechef, Jacob Larsen.
Jacob stor web
- Foruden assistenttrænerrollen, kommer Peter også til at bestride rollen som A+ træner i Fortuna. Som A+ træner skal han have særlig opmærksomhed rettet mod de dygtigste U18 spillere, 1. divisionsspillere og unge spillere i 3F-ligatruppen, som mangler den sidste udvikling, inden de er helt klar til at slå igennem på Fortunas 3F ligahold.
Skal Fortuna fortsat være blandt de absolut bedste hold i 3F ligaen, og samtidig udvikle unge spillere fra eget akademi og gøre dem helt klar til at begå sig på 3F-holdet, kræver det ekstremt kompetente trænere, der er klædt på til at finpudse talenterne og tilføre dem de sidste færdigheder der mangler.
 
Talentet støttes og plejes
Vi vurderer, at Peter qua sin mangeårige erfaring og indsigt i elitefodbold har netop de menneskelige og fodboldfaglige kvaliteter, der kræves, for at støtte talenterne bedst muligt i denne afgørende fase af deres udvikling som fodboldspillere.
Jacob Larsen pointerer, at talenterne i Fortuna er ekstremt godt stillet, da også cheftræner Carrie Kveton, bruger meget energi på talentudviklingen og blandt andet står for individuelle træninger med U18 og 1. div. spillere.
- Det siger noget om den fantastisk flotte udvikling Fortuna Hjørring befinder sig midt i, at et rigtig godt fodboldnavn som Peter Enevoldsen, har valgt at fortsætte samarbejdet med klubben, slutter Jacob Larsen.
 
 
Peter og Carrrie
 
En del af satsningen
- Det har været en meget positivt oplevelse at komme til Fortuna, siger Peter Enevoldsen.
- Jeg synes, at det er en klub - hvor der bliver arbejdet meget elitært med tingene, og man viser, at det er Danmarks bedste klub inden for kvindefodbolden.
- Klubben vil satse meget på egne talenter de næste år, og jeg glæder mig til at være en del af denne satsning, når vi kan lave flere spillere, der kan skaffe flere pokaler til det store pokalskab, der er i forvejen i klubben.
- Jeg er glad for, at jeg får noget mere ansvar på flere områder i klubben de næste 2 år, og jeg ser frem til samarbejdet med Carrie og klubbens øvrige trænere.
Fortunas 3F-hold har i år indtil nu med Carrie Kveton i front og Peter Enevoldsen ved sin side udelukkende hentet sejre hjem. Senest opnåede holdet at bringe sig helt i front for 3F-ligaen med en 2-1-sejr i Brøndby. Mens de to trænere og spillerne tager det roligt, går snakken allerede om et DM til Hjørring. Men i trup og stab koncentrere man sig om næste kamp, næste opgave og udfordring.
 
Pin It
Fortuna Fiorentina
DC boks
Danmark Kroatien
 
Fortunashoppen
 
billet
SponsorBar
facebook_page_plugin