Fortuna går for alvor efter mål

Fortuna går for alvor efter mål

Tagline

Med otte scoringer i de tre seneste træningskampe tyder det på, at 3F-holdet i Fortuna er mere målorienteret her i…

Mere...
Fortuna leverer tre ud fire talent-aspiranter

Fortuna leverer tre ud fire talent-aspiranter

Tagline

Elite- og talent-øjet er for alvor rettet mod Fortuna. Det kommer helt frem til dagens lys nu, hvor DBU foretager…

Mere...
God opvarmning og nu er det alvor

God opvarmning og nu er det alvor

Tagline

Fortunas U17-18-spillere kan ikke tænke sig en bedre opvarmning end den, de har oplevet i de seneste dage i Fort…

Mere...
Drømmeturen startet

Drømmeturen startet

Tagline

32-fodboldpiger fra Fortuna, Dana Cup Academy og en halv snes trænere og ledere har nu startet deres helt store oplevelsestur…

Mere...

Fortuna-børnene føres sikkert ind i fremtiden

B11x
Fortuna Hjørring “opruster” i børneafdelingen. Der er taget fat på “Fremtidens børnetræning i Fortuna Hjørring”. Det betyder bl.a. også at klubbens trænere uddannes i den nye form for træning.
- Denne indsats skal bl.a. føre til en optimering af forholdene i Fortuna Hjørrings børneafdeling.
Såvel arbejdsbetingelserne for vores trænerne, som selve fodboldtræningen af vores piger, får et løft, siger Anni Brix og Birgit Christensen fra Fortuna Hjørrings børne- og ungdomsudvalg.
- Vores piger, vores trænere og vores udvalg har sammen med DBU’s klubrådgiver, Mike Winther, været i arbejdstøjet i det seneste halve år. Det har bl.a. udmøntet sig i en velkomstfolder til nye medlemmer og en træner-/lederfolder til vores trænere samt – og det er nok allervigtigste – i noget nyt materiale til brug for vores trænere fra U6 - U12. Det er ”arbejdsredskabet” til måneds- og sæsonplanlægning.
“Fremtidens Børnetræning i Fortuna Hjørring” er ved et introduktionsarrangement på Dana Cup Sports Center blevet præsenteret for alle klubbens børnetrænere.18 ud af 19 børnetrænere deltog, da klubbens talentansvarlige, Henrik Larsen, og DBU klubrådgiver Mike Winther fremlagde det nye materiale.
I materialet ligger der en stor hjælp til måneds- og sæsonplanlægning, ligesom der ligger meget tydelige oplysninger om, hvad man skal fokusere på i de enkelte årgange.
Med materialet ønsker klubben dels at gøre det nemmere at være børnetræner i Fortuna, dels at sikre, at pigerne får en god og inspirerende træning i de rigtige ting og på de rigtige tidspunkter, så vi opnår optimal udvikling af hver enkelt spiller.
Ikke nok med dette tiltag, men i alt 11 af klubbens trænere har tillige været på første halvdel af DBU`s B1-trænerkursus på Dana Cup Sports Center. Her var “vores egen” Flemming Nielsen instruktør. Kurset har budt på masser af praktisk og teoretisk fodboldundervisning. U7 pigerne var repræsenteret af trænerne Stine Roed Einarsson, Christian Christensen og Kathrine Nielsen, U8 af Amalie Heltborg, U9 af Stine Kirkelund, Lasse Kristensen og Anni Brix, U10 af Michael Dissing, U13/14 af Helene Brusgaard, U15/U16 af Trine Jensen og Antoinette Weesgaard.
Sidste halvdel af kurset gennemføres for alles vedkommende den kommende weekend.
B10x
Pin It
Website Boks
Fortunashoppen
 
Academybox
 
SponsorBar
facebook_page_plugin