Spring til indhold

Fortuna lægger ud mod skotske mestre

Det danske mesterskab og guldmedaljerne var hjemme og nu går det løs i UEFA Womens Champions League

Når Fortuna den 27.  august tager fat på semifinalerunden i UEFA Womens Champions League er den første modstander de skotske mestre fra Hibernian FC Women. Yderligere to hold blev udtrukket til puljen, da UEAF, på hovedkontoret i Nyon, foretog lodtrækningen.

Det er BSC Yong Boys fra Schweitz og Apollon Ladies FC fra Cypern. Det er cyprioterne der står for gruppe-arrangementet.

Fortuna får under alle omstændigheder to kampe i denne semifinale-runde på Cypern.

Vinder Fortuna over skotterne går holdet videre til en kamp mod vinderen af den anden indledende kamp. Bliver det nederlag skal der spilles om 3. og 4. pladsen. En tredjeplads er tilstrækkeligt til fortsat deltagelse i UEFA Womens Champions League

Så, når Fortunas ligahold, efter sommerpausen, den 1. august genoptager træningen bliver der fokus på såvel den hjemlige liga, som den europæiske mester-turnering.

Med The Double i ryggen og UEFA Womens Champions League går Fortuna et udfordrende halvår i møde.

 HER KAN I FINDE UEFAS UDMELDING

Til toppen