Spring til indhold

Mål i overtiden sikrede Fortuna uafgjort 1-1 mod FC Midtjylland

I den her sæson er der et dansk hold, der har vundet over de dobbelte mestre fra Fortuna Hjørring. Nemlig FC Midtjylland. Herning-holdet slog Fortuna i pokalturneringen den 3. september, og nærmest præcis to måneder efter, den 4. november, var situationen lige ved at gentage sig i A-ligaen. Et mål langt inde i overtiden af Joy Omewa sikrede nærmest i sidste minut en point-deling for Hjørring-holdet.

Stik imod Fortunas gameplan blev det nemlig Midtjylland, der kom foran efter 27. minutter, hvor Theresa Vestermark sendte et langskud ind mod Freja Thisgaard i Fortuna-målet. Selv om Freja fik fingerspidserne på, røg bolden ind.

I anden halvleg havde Fortunas cheftræner Lene Terp lavet justeringer. Tilde Johansson kom fra ind på venstre back i stedet for Miyu Takahira – og Rie Skotte kom ind i stedet for Sydney Masur. Også Nikoline Nielsen og Risako Watanabe kom på banen. Trods flere chancer i begge ender, var det
først i det 96. minut, at Joy Omewa sikrede udligningen til slutresultatet 1-1.

Laura Frank blev inden kampen kåret som oktober måneds spiller i A-ligaen. Her flankeret af TV2s reportere Sofie Munch og Martin Hangaard Kristensen.
Foto: Helle Møller Riis

Fortunas forsvarsspiller, Laura Frank, der inden kampen blev kåret som oktobers bedste spiller i A-ligaen og samtidig rundede de 150 kampe førsteholdskampe for sin klub, havde følgende analyse efter kampen:

For mig er det en blandet aften. Selvfølgelig er jeg glad og stolt over at blive valgt som månedens spiller i oktober men set over kampen i aften er jeg skuffet. Det er ikke godt nok, det vi præsterede, og vi får ikke udnyttet vores chancer ordentligt.

Fortunas cheftræner Lene Terp supplerede:

Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med uafgjort, men vi er fortsat ubesejrede. Vores kamp mod FC Midtjylland bliver spillet på en meget tungt bane, og det satte sit præg på vores spil. Samtidig synes jeg, at det er tydeligt, at vi har haft mange spillere væk fra truppen, og vi skal lige finde hinanden igen.

Næste mulighed for at finde hinanden i kamp for Fortuna Hjørring bliver lørdag klokken 13:00 i A-ligaen, hvor holdet møder AGF på Ceres Park Vejlby:

Det bliver ikke en let kamp, men til gengæld håber jeg på, at banen er lettere og egner sig bedre til det hurtige pasningsspil, som vi normalt gerne vil spille, siger cheftræner Lene Terp.

Lene Terp noterer sig, at Fortuna Hjørring fortsat er ubesejret i A-ligaen.
Foto: Bente Poder

Til toppen