Spring til indhold

Paul McGuinness kommer til Hjørring til usædvanlig fodboldaften!

Kultur, værdier, udvikling & verdenselite

Manchester Uniteds historie; fra ‘The Busy Babes’ i 50erne til Uniteds dominans under Sir Alex Ferguson i 90erne og 00erne, fortalt af Paul McGuinness. En beretning om visionen, lederskabet, værdierne og kulturen bag den pionerende ungdomsudvikling som har gjort Manchester United til den institution, den er i dag.

Manchester City Women FC Academy

Præsentation af den engelske storklubs akademi og vision for kvindefodbolden, som i disse år buldrer frem i England. Præsenteret af Georgie Donnelly, ledende ungdomstræner i Man. City.

Paul McGuinness er tidligere Man. Utd. ungdomstræner i 23 år, 11 år som U18-træner, hvor han bl.a. var træner for verdensstjerner som Marcus Rashford og Paul Pogba. I McGuinness’ tid som ungdomstræner fik 86 ungdomsspillere 1. holdsdebut og 23 fik landsholdsdebut. I dag er Paul McGuinness en af Englands absolut mest anerkendte trænerudviklere, og han arbejder
som fodboldkonsulent over hele verden.

Programmet (Foregår på engelsk)

  • Velkommen og intro
  • Manchester City FC Girls’ Academy
  • Manchester United: Kultur, Værdier, Udvikling, Verdenselite
  • Pause med forfriskninger
  • Panel Q&A

Mere info

  • Hvornår: Onsdag 25. februar kl 18-21.
  • Hvor: Nord Energi Arena, Femhøje 5, 9800 Hjørring
  • Pris: 100 kr for voksne, 50 kr for 12-18 år. Børn under 12 år gratis.
  • Tilmelding: senest d. 20. februar til kd.pucanadobfsctd@dlejk
  • Forfriskninger kan købes.

Til toppen