Spring til indhold

Sejren sikker, men for lille

Fortunas Joy Omewa er ikke til at stoppe. Det frosøgte OB Q forgæves, men søndag skulle kampen helt hen i overtid inde Joy scorede til 2-0.

Det var et ideforladt og modløst OB Q-hold, der stillede op på Nord Energi Arena søndag middag. Forskellen mellem top og bund i kvindernes Lig A er udtalt, og bundholdet fra OB Q slap nådigt fra mødet med Fortunas tophold.

At kampens slutresultat kun blev 2-0 skyldtes alene manglende skarphed og mere koncentration i afsluttende situationer.

Fra kampens start stod det klart at OB Q sneg sig på banen for at undgå eller i det mindste begrænse et nederlag.

Mens fynboerne klumpede sig sammen i eget forsvarsfelt, forsøgte Fortuna med et par nærgående angreb.

Watanabe scorede elegant efter opspil fre Joy Omewa. Her glæder kampens to målscorere sig sammen.

Men her kneb det så med den afgørende skarphed, og man skulle helt hen i kampens 40. minut inden den selvfølgelige scoring faldt. I et snævert spil lige forn målet fandt Joy Omewa japanske Risako Watanaba, der sendte bolde sikkert forbi den fynske keeper Laura Worsøe.

Fortuna gik til pause med 1-0-føringer, og tilskuerne havde nok sat næsen op efter, der skulle scores ekstra i 2. halvleg. Men det blev en skuffelse.

Finske Tiia Peltonen er forsvarsklippen i Fortuna, og samtidig spiller hun yderst velovervejet, når bolden igen skal fremad på banen.

Fortuna sad totalt på spillet, men et par situationer kunne have udviklet sig uheldigt. Fortuna slap med skrækken og i stedet blev 2-0-sejren slået fast et minut inde i kampens overtid, da Joy Omewa assisteret af 16-årige Nikoline Nielsen tippede bolden over en fremstormende OB Q-keeper til 2-0.

Søndagens resultat bragte Fortuna i toppen af ligaen med 15 point og en score på 9-1.

Det er og sandsynligt, at der pilles ved den placering allerede mandag, hvor to andre tophold, HB Køge og FC Nordsjælland mødes i Farum.

Kampens Fortuna-spiller blev målscorer Risako Watanabe, der her påskønnes af Fortuna-formanden Karina Bech Jensen.

Til toppen