Top og bund mødes i lokalopgør
Når AaB og Fortuna lørdag kl. 15 mødes på AaB anlæg i Aalborg øst, er det ikke alene et lokalopgør, men også en kamp, hvor top og bund i Gjensidige Kvinde liga tørner sammen. Fortuna indtager ligaens andenplads med 21 points, mens AaB befinder sig i bunden helt uden points.
Umiddelbart ser det ud som en kamp, der skulle være afgjort på forhånd, men hos Fortuna tager cheftræner Brian Sørensen intet for givet.
– Vi går til opgaven med 100 procent seriøsitet. AaB spiller bedre fodbold end det liga-stillingen fortæller. Så vi skal være på fra første fløjt, siger Brian Sørensen.
– For os er det altid af stor betydning at vise det bedste holdet kan, og fortælle, at det er korrekt, når vi er placeret i toppen.
Fortuna kan møde i absolut stærkeste opstilling efter at flere spillere, der har været lettere skadet, nu meldes klar.
Fortuna gå i øvrigt en ret intens tid i møde.
Allerede fredag kl. 18 kommer Thy Thisted på besøg på Nord Energi Arena i Hjørring. Søndag den 14. november er det udekamp mod Kolding og så sluttes grundspillet i novembers sidste weekend på hjemmebane. Det endelige kamptidspunkt er endnu ikke fastsat.