Spring til indhold

Vi skal vise, hvad vi kan mod Køge

På lørdag klokken 12:00 tager Fortuna Hjørring imod rækkens absolutte førerhold i A-ligaen.

Nemlig de forsvarende mestre fra HB Køge. Det ser cheftræner, Niclas Hougaard, frem til:

Det er en kamp, som vi glæder os helt vildt til. Køge har fået en stærk start i både Europa og Danmark, og det er netop mod sådan en modstander, at vi skal vise, hvad vi kan, og hvor langt vi er nået med vores eget spil. Vi skal være på vores allerbedste niveau for at vinde, siger Fortuna-træneren, der dog har noteret sig, at HB Køge snublede mod FC Nordsjælland i seneste runde og blev besejret med tennis-cifrene 4-6:

Det var rart, at se, der er nogle muligheder, og så er det godt for ligaen, at der er åbnet mere op i rækken. Det er et ekstra krydderi, at alle – inklusiv os selv – har haft en kamp, hvor der er sat point til – og alle hold “er til at lege med”. Når det er sagt, så giver netop et nederlag motivation til at yde endnu bedre i næste kamp, siger Niclas Hougaard, der tror på, at Fortuna får muligheder mod Køge. Han og holdet fortsætter den offensive strategi, som har kendetegnet de grønblusede i efteråret:

Jeg ser ikke nogen grund til at ændre i den spillestil, vi har nu. Vi skal fortsat være fremadrettede og dynamiske, men samtidig være knivskarpe og klar på, at tempoet bliver skruet helt op.

Niclas og Fortuna-holdet havde onsdag aften en kamp i et lidt andet tempo, da de var på besøg hos Aarhus 1900 fra kvinde-divison Vest i pokalturneringen. En kamp, som Fortuna vandt med hele 9-0, og med fire mål af Emma Lynnerup og mange nye navne på holdkortet. Blandt andet Astrid Westergaard, Carla Domino og Sara Røge Thomsen, ligesom Frida Frederiksen, Ida Sort, Emma Lynnerup og Olivia Frederiksen var i start 11-eren.

På lørdag klokken 12:00 vender Niclas Hougaard – formentlig – tilbage til en mere klassisk Fortuna-startopstilling. Har du ikke mulighed for at komme på Nord Energi Arena kan kampen følges på TV2 Play.

Til toppen