Fortunas unge skal styrke fysikken

Her er staben af elite-trænere, der søger efter en ny kollega til at styrke de unge spillere fysisk. |
Der skal yderligere en fysisk træner til, for at styrke Fortunas unge elitespillere.
Fortuna Ungdom Elite har netop opslået en halvtidsstilling som fysisk træner – en træner, der skal indgå i den stab, der er knyttet til ungdoms-eliteholdene.
Den fysiske træner skal arbejde med alle klubbens ungdoms-elitehold – U13, U14, U16 og U19.
Det indebærer et medansvar for den fysiske træning og tilstand hos alle klubbens ungdomselitehold.
I samarbejde med klubbens hovedansvarlige fysiske træner skal den kommende medarbejder udvikle og optimere den fysiske forberedelse og træning, som gør spillerne klar til de høje fysiske krav, som stilles i moderne kvindefodbold.
Kravene til ansøgere er bl.a. bachelor i idræt eller tilsvarende uddannelse, som f.eks. fysioterapeut, en solid viden om fysiologi, træningseffekt på fysisk præstation og skadesforebyggelse.
Interesserede skal sende ansøgning mv. til Head of Coaching / Talentchef Claus Bech Jørgensen på clausj. @fortunahjorring.dk
Sidder man med yderligere spørgsmål til stillingen, kan der ringes på 42 58 47 20.
Fristen for ansøgning udløber den 21. marts.
Der er ønske om snarlig tiltræden.